Свіжообсмажена кава: тенденції на кавовому ринку та смаки споживачів
Свіжообсмажену каву отримують після термічної обробки зерен, які були зібрані протягом 1-3 тижнів. Саме в цей період за рахунок двофазної термічної обробки вдається максимально розкрити багатий смак і аромат, який радуватиме в чашці напою, що бадьорить. За даними The Specialty Coffee Association, починаючи з 2015 року відсоткове співвідношення свіжообсмаженої кави в порівнянні з тим, що обробляється під високими температурами пізніше вказаного часу, становить 45%, коли до цього показник був на рівні 15–20%.
Чому свіжообсмажена кава популярніша?
Насамперед, за рахунок того, що він ароматніший, а смак багатий і насичений. Його вдається досягти за рахунок того, що зерно спочатку нагрівається до температури 100 °С. Так активно виділяються аромаолії, які формують цей насичений смак. Разом з ними виділяється вуглекислий газ, але при правильному зберіганні вже переробленого зерна він не накопичується і ніяк не псує органолептичні властивості. Другий етап переробки – прожарювання при температурі 170 °С, коли зерно отримує залежно від часу впливу або світлий, або насичено-шоколадний колір. Активізація процесу карамелізації посилює насичений аромат і смак, роблячи їх багатшими.
Серед інших переваг свіжообсмаженої кави, що робить її більш популярною в порівнянні з іншою, навіть враховуючи вищу ціну, можна назвати:
- насичені креми;
- густіша консистенція;
- найкраще поєднання з додатковими продуктами, серед яких молоко, вершки, цукор, шоколад і навіть алкогольні добавки;
- багатий смак;
- яскраво виражений, довгограючий аромат;
- вишуканий післясмак.
Поряд з тим, що сьогодні багато обжарювачів по всьому світу збільшують партії саме таким товаром, ведеться робота і над створенням максимально якісних та покращених упаковок, які зберігатимуть аромат та смак у процесі транспортування та зберігання. Оскільки свіжосмажена кава максимально зберігає органолептичні властивості протягом 2,5–3 місяців за належного температурного режиму (не більше 25 °С), без контакту з іншими продуктами та вологи, упаковка, в якій знаходиться зерно, має сприяти створенню цих умов. Вона повинна бути:
- з м'якого харчового матеріалу;
- гіпоалергенний;
- з клапаном, через який виводяться залишки вуглекислого газу, але при цьому аромамасла зерен залишаються;
- герметичні.
Важливо, щоб упаковка надійно захищала зерна від механічного пошкодження, оскільки при розломі або помелі структурні ароматичні компоненти виробляються з ще більшою силою (згадайте ситуацію, що коли вам мелять каву перед приготуванням напою, то продукт яскравіший і насиченіший).
Ринок кави стрімко почав змінюватися після 2015 року, коли розпочала свою активну роботу The Specialty Coffee Association. Організація структурована та підвищила вимоги до якості продукції, у тому числі, у сегменті спешіалті кави. Цей вид кави можна отримати тільки після свіжої обсмажування виключно добірних зерен арабіки, що росте на висоті щонайменше 1000 метрів над рівнем моря. В останні роки спостерігається тенденція, що попит на цю продукцію зростає не лише з боку власників бізнесу, а й від приватних клієнтів. Люди хочуть отримувати максимально якісний продукт, щоб насолоджуватися улюбленим гарячим напоєм у будь-який час дня та ночі.
Смаки споживачів різні: хтось любить сильну італійську прожарку, хтось легку скандинавську, хтось віддає перевагу напою з гіркотою робусти, а хтось – з насолодою та ягідними нотками арабіки. Але при цьому кожен хоче купити ідеальну, оригінальну та якісну каву.